ETi Çocuk Tiyatrosu, yeni özgün oyunu “Bir Bilmecem Var Çocuklar” ile perdelerini açıyor

Yeni oyunuyla 11-12 Mayıs tarihlerinde Eskişehir’de ilk kez seyircisiyle buluşacak olan ETi Çocuk Tiyatrosu, yıl sonuna kadar gösterilerine Türkiye’nin dört bir yanında yine ücretsiz olarak devam edecek.

Türkiye’nin en uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerinden biri olan ETi Çocuk Tiyatrosu’nun yeni özgün oyunu “Bir Bilmecem Var Çocuklar”, çocukları keşif ve yaratıcılık dolu bir yolculuğa çıkarırken; kuşaklar arası bağları, doğru kullanıldığında internetin potansiyelini ve gizemleri çözme heyecanını iç içe geçiriyor ve akran zorbalığını da ele alarak çocuklara pozitif olmanın değerini öğretiyor. Oyun ayrıca hayvan sevgisi, dostluk, barış, empati, kendine güvenme, içindeki gücü keşfetme ve birlik olmanın önemi gibi konuları, eğlenceli ve eğitici bir şekilde çocuklara anlatıyor.

ETi Çocuk Tiyatrosu’nun yeni özgün oyununun belirlenme sürecinde, aile ve çocuk yazarı Ömür Kurt tarafından 5-12 yaş aralığındaki odak grup çalışması ve literatür taraması ile elde edilen verilerde çocukların güncel duyarlılıkları, ilgi alanları, gündem konularının yanı sıra çeşitli temalar ve ana fikirler belirlendi.  Çisenti Sanat’ın yaratıcı kadrosu ve akademik yaklaşımla değerlendirilip yine alanında uzman akademisyen Dr. İpek Wiesmann özenle kaleme alınan oyun, ETi Çocuk Tiyatrosu’nun özgün diliyle sahneye taşındı. Oyunda ayrıca yine odak grup çalışmasındaki çocukların slogan önerileri de şarkılarda kullanıldı.  

75 bin seyirciye ulaşacak

2024 yılı sonuna kadar Türkiye’nin dört bir yanında seyircileriyle buluşacak olan yeni özgün oyununu 150 defa sahnelemeye hazırlanan ETi Çocuk Tiyatrosu, yaklaşık 75 bin seyirciye daha ulaşmayı planlıyor. Bir Bilmecem Var Çocuklar, 11-12 Mayıs 2024 tarihlerinde ilk olarak TED Eskişehir Koleji Kültür ve Sanat Merkezi’nde seyircilerini selamlarken, halka açık gösterilerin salon kapasitesiyle sınırlı davetiyeleri de gösteriden beş gün önce ücretsiz olarak passo’dan temin edilebiliyor.

Dr. İpek Wiesmann’ın yazdığı, Ünsal Sicilli’nin yönettiği, proje danışmanlığını ise aile ve çocuk yazarı, gazeteci Ömür Kurt’un yürüttüğü Bir Bilmecem Var Çocuklar’ın müzikleri Caner Anar, dekor ve kostüm tasarımı da Evren Savaş tarafından yapıldı. Buse Doğan, Çağatay Varol, Gülşah Kağan, Toygun Elaldı ve Yiğit Çevik’in rol aldığı oyun, önümüzdeki yılda da çocuklarla buluşmaya devam edecek.

ETi Çocuk Tiyatrosu’nun aylık gösterim programına etietieti adresinden ve ETi Çocuk Tiyatrosu’nun sosyal medya hesaplarından ulaşılabiliyor.

Oyunun hikâyesi

Bir Bilmecem Var Çocuklar, annesi Derya ile birlikte tatilini geçirmek üzere Mucit Dede’nin evine giden Defne’nin, arkadaşları ile birlikte çıktıkları maceralı keşif gezisinde gerçek hazinenin dostluk, mutluluk ve fark yaratma gücünde olduğunu anlamalarını konu alıyor. Hikâye, birlik ve özgüvenin önemi hakkında derin bir mesajla doruğa ulaşırken, genç izleyicilerin dijital kanalları için içerik ve kalplerinde keşif sevinciyle dolu olmasını vurgulayıp, internetin amaç değil araç olduğunu anlatıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir