Terörden arındırılan Ağrı Dağı, piknik yapan vatandaşlarla doldu taştı

İHA

Yıllarca örgütünün barındığı, engebeli arazisinden dolayı geçişlerin de olduğu sık sık şiddetli çatışmaların yaşandığı Ağrı Dağı ve etekleri, artık yerini huzur ve güvene bıraktı.

Güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları sonucunda vatandaşlar, güvenlikten dolayı uzun zamandır gidemedikleri yaylalara da çıkmaya başladı.

Iğdırlı vatandaşlar, hafta sonlarında manzarası ve temiz havası ile birlikte Ağrı Dağı’nda pikniklerini yapıyor.

Piknikler başladı

Ağrı Dağı eteklerinde arazisi olan kişiler de vatandaşların talepleri doğrulusunda yerleri yapmaya başladı.

Sağlanan huzur sonrası Ağrı Dağı eteklerine geldiğini belirten Fatih Akkuş, “Biz eskilerde buralara gelemiyorduk, çeşitli problemler oluyordu. Şimdilerde böyle güzel bir tesis açılmış, gelip gidiyoruz. Şehrin kalabalığından, stresinden buraya kaçıyoruz. Buranın geliştirilmesi ve kış sporlarına açılması lazımdır. Burası kış sporlarına açılırsa biz burayı dünyaya tanıtırız.” dedi.

“Çocuklar için vakit geçirecekleri doğa ile iç içe olabilecekleri bir alan haline getirmek istiyoruz”

Ağrı Dağı eteklerinde yaşam alanların oluşturulması gerektiğini dile getiren Buse Bahar, şu ifadeleri kullandı:

Burası Ağrı Dağı’nın en güzel göründüğü yerlerden bir tanesidir. Ama insanlar terör olaylarından korktukları için burada piknik yapmayı zaman geçirmeyi pek tercih etmiyorlardı. Sağlanan huzur sonrası artık bu vesileyle birlikte insanlar buraya rahatça gelip piknik yapabileceklerini farkındalar. Burayı daha fazla değerlendirmek istiyoruz. Burayı bir yaşam kompleksi, çocuklar için vakit geçirecekleri doğa ile iç içe olabilecekleri bir alan haline getirmek istiyoruz. Hobi bahçeleri olabilir, dağ evleri olabilir. Buraları vatandaşların daha çok zaman geçirecekleri bir alan haline getirmek istiyoruz.

Şehirde oyun oynamakta zorlanan çocuklar da gönüllerince eğleniyor. Birçok oyun oynadığını söyleyen Esranur Bahar, “Burada atlara biniyorum. Burada kulübemiz var, bazen babam ile orada kalıyoruz. Burada çok eğleniyoruz.” dedi.

“Türkiye’nin en güzel dağının eteğinde hava çok güzel”

Daha önceleri terör olaylarından dolayı gelemediklerini söyleyen Zeynep Baştemur, “Terör olaylarından dolayı biz eskiden buraya gelemiyorduk. Burayı çok merak ediyordum. Buranın havası çok güzel, yeri çok güzeldir. Şu an terörden arındırıldığı için artık rahatlıkla gelebiliyoruz. Buraya daha çok destek istiyoruz, kış turizmine açılmasını istiyoruz. Türkiye’nin en güzel dağının eteğinde hava çok güzel, yeşillik çok güzel, dağlarımız çok güzeldir.” dedi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir